• 23 czerwca 2024

Obrączki ślubne to prawdopodobnie wybór na całe życie. Zazwyczaj para młoda posiada określone upodobania dotyczące ich przyszłego wyglądu, metalu szlachetnego z jakiego mają być wykonane, a także obecności dodatkowych zdobień i kamieni szlachetnych. Jednak, nie każdy posiada świadomość ile powinna ważyć obrączka ślubna. Wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia. Obrączka jest pamiątką i zarazem symbolem pamiętnego, najważniejszego dnia w życiu. Przypominają o tym, co było ślubowane i przenoszą do tego momentu w każdej chwili. 

Obrączki ślubne: waga

Kiedy młoda para posiada świadomość, tego jak powinny wyglądać obrączki ślubne, to muszą zdecydować się z jakiego materiału będą wykonane. Przyszłe młode pary najczęściej decydują się na wybór złota wysokiej próby. Złoto wysokiej próby charakteryzuje się posiadaniem dużej wytrzymałości, a także posiadaniem plastyczności, która pozwala na przeprowadzenie zamierzonej obróbki. Zazwyczaj obrączki ślubne ważą ok. 12 g, co jest w pełni uzależnione przede wszystkim od określonej szerokości. Jest to waga w pełni uśredniona, ponieważ zdarzają się lżejsze i cięższe. Wiele par podejmuje decyzję o zakupie cięższych obrączek, ponieważ są one dla nich nośnikiem bezpieczeństwa i solidności. 

W rzeczywistości każda waga obrączek ślubnych jest prawidłowa. Należy w pełni ją uzależnić od posiadanych preferencji, oczekiwanego kształtu, dopasowaniu do palca. Równolegle wagę trzeba dostosować także do grubości, wybranego graweru, a także od kamieni szlachetnych, które mają zdobić przyszłe obrączki. 

Kto kupuje obrączki ślubne?

Młodsze pokolenia nie zawsze posiadają świadomość tradycji, która roztacza się wokół obrączek ślubnych. Tradycja głosi, że zakup i opłacenie obrączek ślubnych znajduje się w obowiązkach pana młodego. Jednocześnie należy pamiętać, że nie umniejsza to roli panny młodej przy wyborze obrączek ślubnych. Obrączki ślubne nie powinny być traktowane przez pana młodego jako element zaskoczenia. Przyszła żona powinna także uczestniczyć w wyborze i współdzielić decyzję o ich dodatkowej personalizacji. Przed ostatecznym zakupem obrączek ślubnych warto prześledzić ostatnie trendy związane z obrączkami i udać się do kilku salonów jubilerskich, co pozwoli na przymierzenie kilku par obrączek wykonanych przez inne osoby. Ofertę obrączek ślubnych znajdziecie na https://siudek.com.pl/obraczki-slubne/b_tmgm

para młoda z obrączkami ślubnymi

Jak nosić obrączkę?

Niemalże każdy wie na którym palcu nosi się obrączkę ślubną. Śluby są zawierane nie tylko w kulturze europejskiej. Organizowane są w różnych kulturach, a w nich także obrączki są ich symbolem nowej drogi życia. Kultura wywiera wpływ na ich wygląd i sposób noszenia. Pomiędzy poszczególnymi państwami mogą zachodzić diametralne różnice.  

W kulturze europejskiej obrączki są noszone na serdecznym palcu. W Europie powstają rozbieżności w związku z dłonią, na której się je nosi. W Niemczech, Norwegii, Danii, Grecji i Austrii obrączki ślubne są noszone na prawej dłoni. Z kolei już w Irlandii, Szwecji i w Wielkiej Brytanii obrączki są noszone na lewej dłoni. Także Ameryka Północna zakłada noszenie obrączki ślubnej na lewej ręce. 

W kulturze żydowskiej zakłada się, że obrączka nie może być zbyt okazała. Preferowany jest jej skromny i niepozorny wygląd, co ma zrównać w sobie przyszłych małżonków, poprzez niwelowanie różnic w posiadanych przez nich majątkach. Tradycja Żydowska zakłada, że obrączki muszą być noszone na najważniejszym palcu, a za niego uważany jest ten środkowy. 

Z kolei w tradycji greckiej, poszczególne obrączki muszą być wykonane z różnych surowców. Dla panny młodej przeznaczona jest obrączka ze srebra, a dla pana młodego ze złota. Symbolizuje to uległość wobec męża. Wskazuje to także na role mężczyzny w związku. W Polsce takie podejście byłoby niedopuszczalne. Co więcej, obrączki wykonane ze srebra są marginalnymi przypadkami. Para młoda może zdecydować o posiadaniu obrączek z różnych materiałów, jednak jest to ich dobrowolna decyzja, która nie przenosi się na ukazywanie różnic pomiędzy nimi. 

Bardzo ciekawą tradycję związaną z obrączkami i pierścionkami ślubnymi posiadają Indie. Zgodnie z tradycją, pierścionki, mają być noszone na drugim palcu na prawej i lewej stopie. Są wykonane ze srebra, co stanowi symbol lojalności żony wobec przyszłego męża. Pierścionki na stopie mają być zawsze założone. 

Top