• 23 czerwca 2024

W wielu przypadkach posadzenie gości na weselu nie będzie prostą sprawą. Można więc zastosować się do pewnych reguł, które mogą się stać ułatwieniem. Zawsze istotne będzie również zachowanie rodzin i to ono ostatecznie zdecyduje jak wesele będzie przebiegać. Najważniejszym miejscem jest wcześniejsze ustalenie miejsca, w którym siądzie Para Młoda.

rozmieszczenie gości na sali weselnejNa Sali jest to oczywiście miejsce najważniejsze i od tego miejsca można także rozsadzać innych gości. W starej polskiej tradycji zakładano, że obok Pani Młodej powinien zasiadać jej teść z jej marką a po drugiej stronie obok pana Młodego jego teść oraz jego matka. Współcześnie odchodzi się już od tej tradycji i obok siadać będą świadkowie, natomiast rodzice będą siedzieli wtedy z rodzinami, blisko Pary Młodej.

Można mówić o tym, że gości weselnych można rozsadzić obecnie na dwa rożne sposoby. W pierwszym, częściej wykorzystywanym modelu rozsadza się gości rodzinami. Najczęściej w gronie rodzinnym wszyscy dobrze się znają i będą się ze sobą bawić. Tutaj jednak nie można oczekiwać, że dojdzie do jakiejś integracji między rodzinami. W przypadku drugiego sposobu rozsadzania gości sadza się młodych ludzi ze sobą i osoby starsze ze sobą. Młodzi najczęściej nie mają problemu z integracją i bardzo szybko zaczynają się bawić ze sobą. Jeśli wesele ma przebiegać w spokojnej atmosferze to będzie ważne, by zwrócić uwagę na to czy nie ma wśród gości wrogów. Jeśli taka sytuacja ma miejsce to oczywiście warto tych wrogów rozsadzić od siebie. Podobnie z osobami, które mają zupełnie inne poglądy na rzeczywistość. Przede wszystkim dotyczyć to będzie kwestii światopoglądowych oraz związanych ze skrajnymi przypadkami zainteresowania polityką i zupełnie innych upodobań w tym względzie poszczególnych gości.

Top