• 16 kwietnia 2024

Gdy chce się na poczet kosztów zakwalifikować wydatki związane z organizacją bankietu należy ustalić cel, jaki będzie się z tą organizacją wiązał.

wydatki na bankietJeśli wydatki są poniesione na spotkanie, które ma swój bezpośredni cel związany tym, że pracownicy będą podnosić swoje umiejętności czy też będą poprawiać komunikację interpersonalną to będzie można podjąć działania, które będą zmierzały do tego, by takie koszty były zaliczone do kosztów podatkowych. Interpretacja tego rodzaju była przygotowana przez Izbę Skarbową w Katowicach.

Najważniejsze jednak będzie wzięcie pod uwagę ustawy o CIT, która będzie decydować o tym jaka kwalifikacja w danym przypadku będzie mogła ostać zastosowana do danych wydatków. Niekiedy jako koszty kwalifikować będzie można również wydatki, które będą przeznaczone na zorganizowanie imprezy integracyjnej, w której będą brały udział również rodziny pracowników. Świadczenie takie związane będzie ze stosunkiem pracy ponieważ, gdyby takiego stosunku pracy nie było to inne osoby w takim wydarzeniu by nie uczestniczyły. Na taką interpretację zdecydowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

bankiet a kosztyNieco inaczej patrzy na to Sąd Administracyjny, który stwierdza, że wyjazdy integracyjne nie zaliczają się do kosztów w tym zakresie, w którym obejmują również koszty pobytu tych osób, które dla danej firmy nie pracują. W takiej sytuacji można już mówić o imprezie zewnętrznej. Należy przy tym pamiętać, że jeśli realizuje się jakieś świadczenie w ramach imprezy, która będzie działalnością socjalną to będzie można mówić o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Dlatego takie wydatki nie powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych ponieważ ustawa o CIT wyraźnie stwierdza, że takie wydatki nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów podatkowych, jeśli związane są z działalnością socjalną. W takim przypadku nie będzie można skorzystać z ich zaliczenia do kosztów podatkowych związanych z prowadzeniem działalności.

Top