• 5 grudnia 2022

Podróż z dzieckiem w samolociePodróżowanie z dzieckiem wymaga pewnych przygotowań, nie jest jednak wcale przesadnie skomplikowane. W pierwszej kolejności warto zatem pamiętać o tym, że wszystkie dotyczące go kwestie są regulowane przez przepisy linii lotniczych, jeśli więc zależy nam na uniknięciu niepotrzebnego stresu, powinniśmy zapoznać się z nimi jeszcze przed planowaną podróżą. W zdecydowanej większości przypadków nie tylko niemowlęta, ale również dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia nie posiadają osobnego miejsca w samolocie, a tym samym podróżują na kolanach rodziców. W tanich liniach lotniczych nie mają też prawa do bagażu podręcznego oraz kabinowego, choć tu nie ma reguł bez wyjątków i zawsze warto zainteresować się tym, jak dane zagadnienie rozwiązuje konkretny przewoźnik.

Starsze dzieci podróżują już na osobnych siedzeniach, choć pod opieką dorosłych. Linie lotnicze wychodzą zresztą naprzeciw potrzebom swoich klientów, coraz częściej spotykamy się więc z możliwością wykupienia specjalnej asysty ze strony personelu pokładowego. W takim przypadku wytypowana osoba otacza dziecko opieką już na etapie odprawy i kontroli bezpieczeństwa i kończy swój obowiązek w porcie docelowym przekazując dziecko wskazanej wcześniej osobie docelowej. Rodzice lub opiekunowie mogą wysłać dziecko w samodzielny rejs, jeszcze przed odlotem muszą jednak wypełnić odpowiedni dokument. Tu przepisy zmieniają się zresztą, wskazane jest więc zapoznanie się ze stanowiskiem konkretnego przewoźnika. Zdecydowana większość linii lotniczych oferuje też zniżki na podróże z dziećmi.

żywienie dziecka w samolocieRodzice często obawiają się, że podróż skomplikują im restrykcyjne zasady związane z przewożeniem płynów, okazuje się jednak, że nie dotyczą one pokarmów i napojów dla najmłodszych. Nie oznacza to, oczywiście, że nie zostaną one poddane kontroli. Do samolotu można nawet zabrać wózek dziecięcy nadawany podczas odprawy biletowo-bagażowej. Na niektórych lotniskach możemy spotkać się też z odpowiednio wyposażonymi pokojami, w których rodzice w towarzystwie maluchów mogą w komfortowych warunkach czekać na swój lot. W halach odlotów często pojawiają się też specjalne kąciki dla dzieci oraz miejsca, w których mogą oglądać płytę lotniska. Podczas samego lotu najwięcej stresu pojawia się podczas startu i lądowania, warto więc wcześniej zaopatrzyć się w coś do picia, co można będzie podać maluchom. Często można już wcześniej zamówić posiłek dla dzieci dostosowany do ich potrzeb, zwykle istnieje też możliwość przygotowania mleka przeznaczonego dla niemowlaków.

Top