• 16 kwietnia 2024

MazuryMazury

kajaki na MazurachJednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce są malownicze tereny Mazur. Maury są określane jako Kraina Tysiąca Jezior, co nie dziwi jeśli przyjrzymy się liczbie jezior i jeziorek jakie występują w tym regionie. Przyroda jest tutaj fenomenem na skalę światową i to dzięki jej walorom rozwinęła się tutaj turystyka.

Ten obszar Polski to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, można tutaj uprawić surfing, windsurfing, pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo i wiele innych. Jest to świetne miejsce do aktywnego odpoczynku, można tutaj bez problemu wypożyczyć sprzęt pływacki lub rowery, aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa przyrody jaka nas tutaj otacza. Oprócz tego można tutaj wybrać się na wycieczkę promem lub polatać balonem i z paralotnią.

Ciekawą atrakcją jest Ełcka Kolej Wąskotorowa, która przyciąga rzesze turystów każdego roku. Na Mazurach jest także sporo miejsc o historycznym znaczeniu jak na przykład Wilczy Szaniec, jedna z kwater Hitlera, czy Grunwald, gdzie co roku 15 lipca jest rozgrywana inscenizacja pamiętnej bitwy z 1410 roku.

W okolicy można spotkać wiele pięknych zamków krzyżackich, w tym zamek w Rynie, niemy świadek burzliwej historii Mazur i Prus Wschodnich. W zamkowych komnatach można oglądać bogate kolekcje elementów zbrojeniowych z dawnych czasów oraz zachwycające zdobienia ścian i sufitów.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Innym miejscem w Polsce, gdzie nie można się nudzić podczas wakacyjnego wypoczynku jest Jura Krakowsko–Częstochowska wraz ze Szlakiem Orlich Gniazd. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć z całym jego bogactwem kulturowym i przyrodniczym.

zamek w Ogrodzieńcu

Szlak Orlich Gniazd to pasmo rozciągające się na długość około 160 km, na którym znajduje się kilkanaście zamków wzniesionych w Średniowieczu. Jednym z piękniejszych i bardziej znanych miejsc są ruiny w Podzamczu koło Ogrodzieńca, z którym związanych jest wiele legend i opowieści.

Również zamki w Mirowie i Bobolicach to szczególne miejsce dla osób ceniących piękno historii, a także przyrody. Na Jurze znajduje się także wiele skałek wapiennych, które stały się cenionym miejscem do uprawiania wspinaczki.

Top